terimalah hambu mu ini Ya Allah Hu Akbar

terimalah hambu mu ini Ya Allah Hu Akbar
aku nak jadi hamba Allah yang bertaqwa kepada Nya

Sunday, January 24, 2010

rancangan pengajaran harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI & KESIHATAN


2 0 0 9












Disediakan oleh :
Mohd Fadzly B.Ariffadzilah
Mohd Nor Ridzwan B.Dollah
Mohd Shahidan Bin Ismail
Shafarin B.Sazali


PISMP PJ2

Pensyarah :
En. Mohd Noorlan Bin Zakaria

Jabatan Pendidikan Jasmani & Kesihatan



RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
(PENDIDIKAN JASMANI)
Nama Sekolah : Sekolah Kebangsaan Teruntum
Tarikh : 8 September 2009
Waktu : 7.45 pg – 8.45 pg
Kelas : 5 Amanah
Bil Murid : 20 orang
Umur : 10 tahun
Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani
Tunjang Kemahiran : Bola Sepak
Kemahiran : Hantaran leret
Peralatan : i. Bola ( bola sepak);
ii. Penanda ( gelung / skittle).
Pengalaman sedia ada : Murid pernah bermain bola sepak pada waktu petang atau masa lapang.
:Murid pernah menerima pembelajaran & pengajaran
mengenai bola sepak sebelum ini.

Objektif pembelajaran:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat:
a) Psikomotor
Murid dapat melakukan hantaran leret dengan menggunakan bahagian dalam kaki ke sasaran sekurang-kurangnya 5 daripada 7 percubaan pada jarak 5 meter.

b) Kognitif
Murid dapat menyatakan teknik hantaran leret dengan menggunakan bahagian dalam kaki dengan betul.

c) Afektif
Murid mendengar arahan guru dan memberikan kerjasama dan mewujudkan semangat kesukanan dikalangan murid.

Kemahiran berfikir :
Pelajar dapat membezakan, membanding, menganalisis, mengkelas, menghubungkaitkan, menganalisis, dan membuat gambaran mental.

Gaya Pengajaran:
Arahan dan Penemuan Terbimbing

Strategi Pengajaran:
Teori Kontekstual

Penggabungjalinan:
Hubungkait antara aplikasi sains dengan subjek Pendidikan Jasmani





Bahagian
Aktiviti Kesan
Pengelolaan
Butiran mengajar
Catatan
Jasmani Nilai

1. Pengenalan-
Set Induksi,
Memanaskan
Badan Dan Regangan
(10 minit)
1.0 Set Induksi

.


-Meningkakan suhu badan
-Meningkatkan kadar nadi
- Kerjasama
- Memahami arahan





X= murid 0=Guru
Murid berada dalam keadaan bebas dalam sempadan yang ditetapkan.
-Setiap murid diberikan sebiji bola.
- Guru mengarahkan murid untuk melakukan sebarang hantaran bola dengan menggunakan kaki.
- Guru memerhati dan mengawal.

Teori Kontekstual diaplikasi dalam set induksi

1.1 Memanaskan Badan

Lari mengelilingi padang bola sambil bola dikawal dengan menggunakan kaki

- Sistem
kardiak
-Meningkatkan
kadar nadi
-Meningkatkan
suhu badan

- Kesungguhan
- Memahami
Arahan








Murid berada dalam barisan dengan jarak yang sesuai seperti di atas.
X= murid
0= Guru

Aktiviti dilakukan dalam gelanggang bola jaring
- Murid diberikan bola seorang sebiji.
- Lari di atas
hujung kaki
- Lutut bengkok
sewaktu lari
-Badan dalam
keadaan tegak
- Sambil berlari,bola dikawal dengan menggunakan kaki.



1.2 Regangan

- Koordinasi
badan
- Kekuatan
tangan
- Daya
imbangan

- Kesungguhan
- Keseimbangan











Murid berada dalam
barisan seperti di atas
dengan jarak sesuai.





- Murid membuat
barisan.
- Seorang murid dipilih untuk mengetuai aktiviti regangan.
-Aktiviti regangan dimulakan dari bahagian :-
- kepala ke atas dan ke bawah
-kepala ditolak ke kanan dan kiri
- Pergelangan tangan kanan dan kiri dibengkokkan ke atas dan bawah
-Kaki kanan dan kiri dibengkokkan ke atas
- Pergelangan kaki kanan dan kiri di dibengkokkan ke kiri dan kanan
- Semua aktiviti regangan dibuat dalam kiraan 8 bagi setiap satu bahagian anggota badan.


2.
Perkembangan
( 30 minit )
2.1
Melakukan gaya hantaran leret dengan menggunakan bahagian dalam kaki tanpa menggunakan bola.


- Koordinasi
pergerakan
- Kepantasan
- Kecekapan

- Ketepatan
- Keyakinan












X = Murid 0 = Guru
- Murid dibahagikan kepada 2 barisan sama banyak bilangan.
- Guru menunjukkan gaya hantaran leret dengan menngunakan dalam kaki tanpa menggunakan bola sambil diperhatikan murid dalam satu barisan lurus.


- .Guru menunjukkan dahulu cara dan teknik menggunakan bahagian dalam kaki untuk membuat hantaran.
- Guru menerangkan mengenai konsep pemindahan berat badan ketika melakukan hantaran leret.
- Guru menerangkan konsep daya dalam melakukan hantaran.
- Guru menunjukkan urutan mudah ketika melakukan hantaran dengan dalam kaki.
- Guru menyuruh murid melakukan seperti yang telah ditunjukkan.
- Guru menegur dan memperbetulkan kesalahan yang dilakukan murid jika ada.
- Murid dikehendaki mengulang
pergerakan dan urutan melakukan hantaran dengan dalam kaki sehingga teknik dapat dikuasai.


- Teknik Shadowing

2.2
Hantaran leret dalam jarak 5 meter secara statik sekurang-kurangnya 5-7 kali percubaan kea rah pasangan.

- Kepantasan
- Kelembutan
- Koordinasi

- Kerjasama
- Persefahaman
- Aplikasi
Kemahiran
- Kepuasan






X = Murid
-Murid dibahagikan kepada dua barisan secara berpasangan.
- Murid akan menghantar bola ke arah rakannya kemudian rakannya itu pula akan menghantar semula bola kepadanya.
-Murid melakukan hantaran dengan menggunakan teknik yang betul kea rah sasaran.
- Murid menggunakan bahagian dalam kaki semasa menghantar bola.
- Murid melakukan sekurang-kurangnya 5 kali percubaan.
- Guru mengawal dan membuat teguran dan memperbaiki kesilapan yang dilakukan oleh murid jika ada.










2.4
Langkah 4: Hantaran Leret Dinamik

- Kepantasan
- Ketepatan
- Kuasa

- Kerjasama
- Kepuasan
- Persefahaman














Murid dibahagikan kepada 4 orang satu kumpulan dan setiap kumpulan dibahgikan kepda dua kumpulan kecil.

Murid A1 akan menghantar bola ke murid A3 dan kemudiannya berlari menuju ke belakang murid A4.
Murid A3 yang menerima bola dari A1 akan menahan bola dan menghantar bola ke murid A2 dan kemudiannya berlari ke belakang murid A2.

Jarak antara kedua-dua kumpulan ialah 7 meter.







- Guru perlu mengawal kelas dan memastikan semua murid-murid terlibat semasa aktiviti dijalankan.
- Guru menerangkan mengenai konsep serapan ketika menerima bola kepada murid-murid sebelum aktiviti dijalankan.
- Guru memperbetulkan sebarang kesilapan dari segi lakuan atau teknik hantaran sekiranya murid-murid melakukan kesalahan.
-Guru tegas ketika aktviti dijalankan.
-Guru memastikan aspek keselamatan diutamakan ketika aktiviti dijalankan seperti jarak antara murid-murid, permukaan tanah.

3.

Permainan
Kecil

(15 minit )


3.0
Mini Bola Sepak


- Ketepatan
- Memindah
- Mengaplikasi
- Ketangkasan


- Seronok
- Hibur
- Kepuasan













X= Ahli kumpulan x
0 = Ahli kumpulan 0

-Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.Setiap kumpulan 5 orang ahli.

- Permainan ini dijalankan di gelanggang bola jaring.

- Dua gelanggang digunakan dan permainan dijalankan serentak.








- Satu kumpulan adalah seramai 5 orang murid.
- Peraturan permaianan ini ialah murid hanya boleh menggunakan hantaran leret sahaja ketika bermain.
- Gol dikira apabila murid dapat menghantar bola dengan hantaran leret mengenai sasaran iaitu kon.
- Satu mata bagi satu jaringan mengenai kon.
- masa permainan ialah 7minit bagi satu perlawanan.
- Kumpulan yang menang akan bertemu yang menang manakala kumpulan yang kalah akan berlawan dengan kumpulan yang kalah.






4. Penutup
(5 minit )
Gerak Kendur
- Murid kekal
dalam
bulatan dan
melakukan
lari setempat
dan ‘star
jump’
- Tarik nafas :
‘Breathe in’
dan
hembus
nafas:
‘Breathe out’
- Menstabilkan
semula suhu
badan
- Menurunkan
kadar nadi
- Elak
kecederaan
tisu

- Kelegaan
- Keseronokan
Guna separuh padang
bola jaring

- Murid bentuk
barisan berbentuk U di
depan cikgu
- Minta murid buat
larian setempat
‘slow in motion’
mengikut
lakuan cikgu.
- Kemudian buat
‘star jump’
dengan santai.
- Bahagian badan di kendurkan dengan digoyangkan dalam kiraan 8 bagi setiap anggota badan.
- Tarik nafas sebanayak 3 kali.

- Refleksi
-Soal jawab
- Imbas
Kembali
- Pengukuhan
kognitif
- Memahami
Pengajaran
- Terima
pembelajaran
dengan baik
- Guna separuh
padang bola
jaring
- Soalan kepada murid:
a) Apakah kemahiran
pada pembelajaran hari
ini
b) Nyatakan koordinasi
tubuh yang banyak
digunakan
c) Tujuan hantaran leret dilakukan






- Minta respon
murid dengan
P&P dengan
bertanya soalan.
- Beri
pengetahuan
umum kemahiran
- Beri tugasan
kepada murid,
cari artikel bola
baling.

- Bersurai
secara
berkumpulan
- Lokomotor
- Sorakan dan
jerit ‘Hurei’.
- Kerjasama
- Bersurai
dengan tertib





Murid berbaris dalam 2 barisan dalam keadaan tertib dan bersalam.
- Pandu murid
kembali ke kelas
dan pastikan
sentiasa dalam
keadaan disiplin
dan tertib.

KEPENTINGAN PENDIDIKAN KESIHATAN DI SEKOLAH

KEPENTINGAN PENDIDIKAN KESIHATAN DI SEKOLAH
1. Peranan Pendidikan Kesihatan dalam pertumbuhan dan perkembangan kanak-kanak.
- PK > 1 proses berterusan yg membantu memudahkan pelajar mempelajari amalan positif, memupuk sikap b/jawab pada kesihatan & mengembangkan ilmu.
2. Perubahan & keperluan individu.
PKMBNGN FIZIKAL P. MENTAL P. SOSIAL P. EMOSI
 Berat badan
 Tinggi  Pra Operasi
 Operasi Konkrit  Interaksi dengan org lain.  Tingkah laku yg dipamerkan secara nyata
 Kanak-kanak dan konflik
 Kanak-kanak dan agresif
 Keagresifan berkait
 Membentuk hubungan dan perlakuan mesra dan empati.

3. Masalah kesihatan murid-murid.( ada 3 peringkat)

KURIKULUM PENDIDIKAN KESIHATAN (KBSR)
1. KONSEP PK DALAM PRA SEKOLAH
KESEPADUAN GABUNG JALIN INTERGRASI
Gabungan bberapa kemahiran @ pkmbngn fizikal kanak2 Tumpuan seimbang ant. Akademik, kesihatan, social,dll. Mencantum strategi yg terbaik, menarik, sesuai & berkesan.

2. KOMPONEN PERKEMBANGAN FIZIKAL (PRA SEKOLAH)
Motor halus
Motor Kasar
Kesihatan
Keselamatan
ASPEK KESIHATAN ASPEK KESELAMATAN KEBERSIHAN ALAM SEKITAR
Jaga tubuh badan
Pakaian yg sesuai
Pemakan yg sihat
Gaya hidup sihat Kenal punca kemalangan
Keselamatan diri & org lain
Tmpt2 bahaya,objek & situasi bahaya Jaga kebersihan alam
Mempelajari kebersihan melalui tunjuk cara oleh pihak yg berkenaan

PKE KBSR, ada 3 tunjang.INGAT!!!
Kesihatan diri & keluarga Gaya hidup sihat Kebersihan & keselamatan persekitaran
Kesihatan diri
Perasaan
Kekeluargaan Pemakanan
Salah guna bahan
Urus konflik, stress Keselamatan
Penyakit berjangkit
Pertolongan cemas


PENILAIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
1. Penilaian Formatif.
Semasa P&P
Nilai program utk perbaiki P&P
Membentuk maklumat & objektif program
Pengumpulan bukti secara sistematik

2. Penilaian Sumatif.
Selepas P&P
Ujian standard
Menentukan tahap pencapaian murid

ASAS SAINS DALAM PENDIDIKAN KESIHATAN.
PENGENALAN.
1. ASAS SAINS – bantu kenalpasti punca dan menangani masalah kesihatan.
2. 4 ASPEK SAINS
Biologi
Sosiologi
Psikkologi
Fisiologi




BIOLOGI SOSIOLOGI PSIKOLOGI FISIOLOGI
Organisma hidup.
- gaya hidup sihat adalah keperluan asas kepada tumbesaran manusia Peranan PK dlm masyarakat.
Sosialisi melalui PK
Perkembangan melalui PK
Jiwa yg sihat
- Rasa senang thdp dirinya
- Menghargai kepelbagaian
- Kawal marah
- Penampilan diri System tubuh badan yg mempengaruji kesihatan dan kecergasan
- system kardiovaskular
- System pembiakan



STRUKTUR & FUNGSI ANGGOTA BADAN
System Pergerakan Dan Perlindungan :-
1. Rangka
2. Otot
3. Intergumentari

SYSTEM TENAGA DAN PENGHADAMAN
Tenaga Penghadaman
Asid laktik
Aerobic Saluran Gastrointestinal
Mulut
Faring
Esofogus
Perut

Jenis deria :- cutaneous, olfactory, gustatory, visual, auditori & keseimbangan
SISTEM PEMBIAKAN
3 kelompok organ pembiakan
GONADS SALUR (DUCTS) AKSESSORI KELENJAR JANTINA
Menghasilkan gamet Mengangkut & simpan gamet Hasilkan bahan2 yg menyokong gamet

UMUR KEMATANGAN
1. Biological
2. Kronologikal
3. Social
4. Psikologikal
5. Functional

ASPEK YANG MEMBANTU PROSES KEMATANGAN UMUR
Aspek Fisiologi
1. Perubahan fisiologi yang wujud dalam tubuh badan sebagai natijah proses ketuaan

Aspek Kognitif
1. Perubahan yg wujud berkaitan kecerdasan daya ingatan dan kefahaman individu


Kamarulzaman B. Md. Saril
Penghuni Blok D,
Bilik DA 7,
Institut Pendidikan Guru Malaysia,
Kampus Kota Bharu.
En. Hashim Bin Deraman,
Pengarah Institut Pendidikan Guru Malaysia,
Kampus Kota Bharu,
16109, Pengkalan Chepa,
Kota Bharu,
Kelantan. 16 Januari 2010.

Tuan,
Memohon Kebenaran untuk Tinggal di Luar.
Berhubung dengan perkara di atas, saya Kamarulzaman B. Md. Saril bernombor kad pengenalan 870302-30-5221 daripada PISMP Pendidikan Jasmani 1 ambilan Januari 2008 ingin memohon kebenaran daripada pihak tuan untuk tiggal di luar.
2. Sehubungan dengan perkara di atas, saya mempunyai alasan yang kukuh untuk tinggal di luar. Alasan yang pertama ialah saya telah mempunyai rumah sewa di luar. Rumah sewa saya ini telah dikongsi bersama 4 lagi rakan-rakan yang lain semenjak 5 bulan yang lalu semasa semua pelajar sibuk mencari rumah sewa berikutan notis nama-nama pelajar yang dikeluarkan daripada asrama dikeluarkan. Berikutan takut nama saya juga tersenarai, saya telah bersetuju untuk membayar sewa rumah tersebut. Namun apabila nama saya tidak ada di dalam senarai tersebut, saya terpaksa mengeluarkan duit yang lebih untuk membayar sewa rumah dan juga elaun asrama saya juga turut dipotong.
3. Namun, saya masih lagi menetap di asrama dan meneruskan bayaran rumah sewa untuk persediaan sekiranya saya keluar asrama nanti, saya tidak akan menghadapi sebarang kesulitan dalam mencari rumah sewa. Sekiranya pihak tuan bersetuju membenarkan saya tinggal di luar, tuan sekaligus meringankan beban kewangan saya yang sememangnya dalam kesulitan.
4. Alasan yang kedua ialah kesemua rakan-rakan sekelas saya telah tinggal di luar. Kesemua mereka menyewa di luar. Ini mendatangkan kesulitan kepada saya untuk melakukan tugasan seperti tugasan kerja kursus berkumpulan, tugasan persembahan untuk tutorial secara berkumpulan, dan sekarang ini saya menghadapi kesulitan dalam menghadapi peperiksaan berikutan saya seorang yang suka belajar secara ’study group’ apabila tibanya musim peperiksaan.
5. Kehidupan saya yang terpisah daripada rakan-rakan amat-amat mendatangkan kesulitan kepada saya dalam melalui kehidupan sehari-hari sebagai seorang pelajar. Di sini saya benar-benar memohon ihsan daripada pihak tuan dan juga pertimbangan daripada pihak tuan untuk membenarkan saya tinggal di luar.
6. Kerjasama dan ihsan daripada pihak tuan saya didahului dengan ucapan terima kasih. Sekali lagi saya benar-benar memohon pertimbangan yang wajar daripada pihak tuan untuk membenarkan saya tinggal di luar.


Sekian, terima kasih.

Yang benar,

--------------------------
(Kamarulzaman B. Md. Saril)
PISMP Pendidikan Jasmani 1/ sem 5
Ambilan Januari 2008.

KEPENTINGAN PENDIDIKAN KESIHATAN DI SEKOLAH

KEPENTINGAN PENDIDIKAN KESIHATAN DI SEKOLAH
1. Peranan Pendidikan Kesihatan dalam pertumbuhan dan perkembangan kanak-kanak.
- PK > 1 proses berterusan yg membantu memudahkan pelajar mempelajari amalan positif, memupuk sikap b/jawab pada kesihatan & mengembangkan ilmu.
2. Perubahan & keperluan individu.
PKMBNGN FIZIKAL P. MENTAL P. SOSIAL P. EMOSI
 Berat badan
 Tinggi  Pra Operasi
 Operasi Konkrit  Interaksi dengan org lain.  Tingkah laku yg dipamerkan secara nyata
 Kanak-kanak dan konflik
 Kanak-kanak dan agresif
 Keagresifan berkait
 Membentuk hubungan dan perlakuan mesra dan empati.

3. Masalah kesihatan murid-murid.( ada 3 peringkat)

KURIKULUM PENDIDIKAN KESIHATAN (KBSR)
1. KONSEP PK DALAM PRA SEKOLAH
KESEPADUAN GABUNG JALIN INTERGRASI
Gabungan bberapa kemahiran @ pkmbngn fizikal kanak2 Tumpuan seimbang ant. Akademik, kesihatan, social,dll. Mencantum strategi yg terbaik, menarik, sesuai & berkesan.

2. KOMPONEN PERKEMBANGAN FIZIKAL (PRA SEKOLAH)
Motor halus
Motor Kasar
Kesihatan
Keselamatan
ASPEK KESIHATAN ASPEK KESELAMATAN KEBERSIHAN ALAM SEKITAR
Jaga tubuh badan
Pakaian yg sesuai
Pemakan yg sihat
Gaya hidup sihat Kenal punca kemalangan
Keselamatan diri & org lain
Tmpt2 bahaya,objek & situasi bahaya Jaga kebersihan alam
Mempelajari kebersihan melalui tunjuk cara oleh pihak yg berkenaan

PKE KBSR, ada 3 tunjang.INGAT!!!
Kesihatan diri & keluarga Gaya hidup sihat Kebersihan & keselamatan persekitaran
Kesihatan diri
Perasaan
Kekeluargaan Pemakanan
Salah guna bahan
Urus konflik, stress Keselamatan
Penyakit berjangkit
Pertolongan cemas


PENILAIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
1. Penilaian Formatif.
Semasa P&P
Nilai program utk perbaiki P&P
Membentuk maklumat & objektif program
Pengumpulan bukti secara sistematik

2. Penilaian Sumatif.
Selepas P&P
Ujian standard
Menentukan tahap pencapaian murid

ASAS SAINS DALAM PENDIDIKAN KESIHATAN.
PENGENALAN.
1. ASAS SAINS – bantu kenalpasti punca dan menangani masalah kesihatan.
2. 4 ASPEK SAINS
Biologi
Sosiologi
Psikkologi
Fisiologi




BIOLOGI SOSIOLOGI PSIKOLOGI FISIOLOGI
Organisma hidup.
- gaya hidup sihat adalah keperluan asas kepada tumbesaran manusia Peranan PK dlm masyarakat.
Sosialisi melalui PK
Perkembangan melalui PK
Jiwa yg sihat
- Rasa senang thdp dirinya
- Menghargai kepelbagaian
- Kawal marah
- Penampilan diri System tubuh badan yg mempengaruji kesihatan dan kecergasan
- system kardiovaskular
- System pembiakan



STRUKTUR & FUNGSI ANGGOTA BADAN
System Pergerakan Dan Perlindungan :-
1. Rangka
2. Otot
3. Intergumentari

SYSTEM TENAGA DAN PENGHADAMAN
Tenaga Penghadaman
Asid laktik
Aerobic Saluran Gastrointestinal
Mulut
Faring
Esofogus
Perut

Jenis deria :- cutaneous, olfactory, gustatory, visual, auditori & keseimbangan
SISTEM PEMBIAKAN
3 kelompok organ pembiakan
GONADS SALUR (DUCTS) AKSESSORI KELENJAR JANTINA
Menghasilkan gamet Mengangkut & simpan gamet Hasilkan bahan2 yg menyokong gamet

UMUR KEMATANGAN
1. Biological
2. Kronologikal
3. Social
4. Psikologikal
5. Functional

ASPEK YANG MEMBANTU PROSES KEMATANGAN UMUR
Aspek Fisiologi
1. Perubahan fisiologi yang wujud dalam tubuh badan sebagai natijah proses ketuaan

Aspek Kognitif
1. Perubahan yg wujud berkaitan kecerdasan daya ingatan dan kefahaman individu


Kamarulzaman B. Md. Saril
Penghuni Blok D,
Bilik DA 7,
Institut Pendidikan Guru Malaysia,
Kampus Kota Bharu.
En. Hashim Bin Deraman,
Pengarah Institut Pendidikan Guru Malaysia,
Kampus Kota Bharu,
16109, Pengkalan Chepa,
Kota Bharu,
Kelantan. 16 Januari 2010.

Tuan,
Memohon Kebenaran untuk Tinggal di Luar.
Berhubung dengan perkara di atas, saya Kamarulzaman B. Md. Saril bernombor kad pengenalan 870302-30-5221 daripada PISMP Pendidikan Jasmani 1 ambilan Januari 2008 ingin memohon kebenaran daripada pihak tuan untuk tiggal di luar.
2. Sehubungan dengan perkara di atas, saya mempunyai alasan yang kukuh untuk tinggal di luar. Alasan yang pertama ialah saya telah mempunyai rumah sewa di luar. Rumah sewa saya ini telah dikongsi bersama 4 lagi rakan-rakan yang lain semenjak 5 bulan yang lalu semasa semua pelajar sibuk mencari rumah sewa berikutan notis nama-nama pelajar yang dikeluarkan daripada asrama dikeluarkan. Berikutan takut nama saya juga tersenarai, saya telah bersetuju untuk membayar sewa rumah tersebut. Namun apabila nama saya tidak ada di dalam senarai tersebut, saya terpaksa mengeluarkan duit yang lebih untuk membayar sewa rumah dan juga elaun asrama saya juga turut dipotong.
3. Namun, saya masih lagi menetap di asrama dan meneruskan bayaran rumah sewa untuk persediaan sekiranya saya keluar asrama nanti, saya tidak akan menghadapi sebarang kesulitan dalam mencari rumah sewa. Sekiranya pihak tuan bersetuju membenarkan saya tinggal di luar, tuan sekaligus meringankan beban kewangan saya yang sememangnya dalam kesulitan.
4. Alasan yang kedua ialah kesemua rakan-rakan sekelas saya telah tinggal di luar. Kesemua mereka menyewa di luar. Ini mendatangkan kesulitan kepada saya untuk melakukan tugasan seperti tugasan kerja kursus berkumpulan, tugasan persembahan untuk tutorial secara berkumpulan, dan sekarang ini saya menghadapi kesulitan dalam menghadapi peperiksaan berikutan saya seorang yang suka belajar secara ’study group’ apabila tibanya musim peperiksaan.
5. Kehidupan saya yang terpisah daripada rakan-rakan amat-amat mendatangkan kesulitan kepada saya dalam melalui kehidupan sehari-hari sebagai seorang pelajar. Di sini saya benar-benar memohon ihsan daripada pihak tuan dan juga pertimbangan daripada pihak tuan untuk membenarkan saya tinggal di luar.
6. Kerjasama dan ihsan daripada pihak tuan saya didahului dengan ucapan terima kasih. Sekali lagi saya benar-benar memohon pertimbangan yang wajar daripada pihak tuan untuk membenarkan saya tinggal di luar.


Sekian, terima kasih.

Yang benar,

--------------------------
(Kamarulzaman B. Md. Saril)
PISMP Pendidikan Jasmani 1/ sem 5
Ambilan Januari 2008.

Memohon Kebenaran untuk Tinggal di Luar.

Kamarulzaman B. Md. Saril
Penghuni Blok D,
Bilik DA 7,
Institut Pendidikan Guru Malaysia,
Kampus Kota Bharu.
En. Hashim Bin Deraman,
Pengarah Institut Pendidikan Guru Malaysia,
Kampus Kota Bharu,
16109, Pengkalan Chepa,
Kota Bharu,
Kelantan. 16 Januari 2010.

Tuan,
Memohon Kebenaran untuk Tinggal di Luar.
Berhubung dengan perkara di atas, saya Kamarulzaman B. Md. Saril bernombor kad pengenalan 870302-30-5221 daripada PISMP Pendidikan Jasmani 1 ambilan Januari 2008 ingin memohon kebenaran daripada pihak tuan untuk tiggal di luar.
2. Sehubungan dengan perkara di atas, saya mempunyai alasan yang kukuh untuk tinggal di luar. Alasan yang pertama ialah saya telah mempunyai rumah sewa di luar. Rumah sewa saya ini telah dikongsi bersama 4 lagi rakan-rakan yang lain semenjak 5 bulan yang lalu semasa semua pelajar sibuk mencari rumah sewa berikutan notis nama-nama pelajar yang dikeluarkan daripada asrama dikeluarkan. Berikutan takut nama saya juga tersenarai, saya telah bersetuju untuk membayar sewa rumah tersebut. Namun apabila nama saya tidak ada di dalam senarai tersebut, saya terpaksa mengeluarkan duit yang lebih untuk membayar sewa rumah dan juga elaun asrama saya juga turut dipotong.
3. Namun, saya masih lagi menetap di asrama dan meneruskan bayaran rumah sewa untuk persediaan sekiranya saya keluar asrama nanti, saya tidak akan menghadapi sebarang kesulitan dalam mencari rumah sewa. Sekiranya pihak tuan bersetuju membenarkan saya tinggal di luar, tuan sekaligus meringankan beban kewangan saya yang sememangnya dalam kesulitan.
4. Alasan yang kedua ialah kesemua rakan-rakan sekelas saya telah tinggal di luar. Kesemua mereka menyewa di luar. Ini mendatangkan kesulitan kepada saya untuk melakukan tugasan seperti tugasan kerja kursus berkumpulan, tugasan persembahan untuk tutorial secara berkumpulan, dan sekarang ini saya menghadapi kesulitan dalam menghadapi peperiksaan berikutan saya seorang yang suka belajar secara ’study group’ apabila tibanya musim peperiksaan.
5. Kehidupan saya yang terpisah daripada rakan-rakan amat-amat mendatangkan kesulitan kepada saya dalam melalui kehidupan sehari-hari sebagai seorang pelajar. Di sini saya benar-benar memohon ihsan daripada pihak tuan dan juga pertimbangan daripada pihak tuan untuk membenarkan saya tinggal di luar.
6. Kerjasama dan ihsan daripada pihak tuan saya didahului dengan ucapan terima kasih. Sekali lagi saya benar-benar memohon pertimbangan yang wajar daripada pihak tuan untuk membenarkan saya tinggal di luar.


Sekian, terima kasih.

Yang benar,

--------------------------
(Kamarulzaman B. Md. Saril)
PISMP Pendidikan Jasmani 1/ sem 5
Ambilan Januari 2008.